Üsküdar Bilim Şenliği

0

Üsküdar Robot ve Teknoloji Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen 1. Geleneksel Bilim Şenliği 3-4 Aralık 2013 tarihinde Bağlarbaşı Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek.

İlk ve ortaokul öğrencilerine yönelik etkinliklerin yer aldığı bilim şenliği etkinlikleri iki gün boyunca 10.00 – 17.00 saatlerinde ziyaret edilebilecek.

UZAYA SEYAHATİN İLK DURAĞI ve PLANETARYUM

Gerçekleştirmiş olduğu Kütüphanede Bilim Var ve Uluslararası Robot Zirvesi gibi etkinliklerle genç zihinleri bilimin eğlenceli yüzüyle tanıştıran Ürotam bu alandaki çalışmalarına geleneksel hale getireceği “Bilim Şenliği” ile devam ediyor. Robotların mekanik dünyasından dinozor kalıntılarına, sonik seslerden kuru buz deneyine kadar birçok etkinliğin yer alacağı şenliğin ilk adımı Uzaya Seyahat olacak. Ziyaretçilerini, Uzay ve Astronomi Sergisi ile karşılayacak olan bilim şenliği, ay yüzeyi, güneş sistemi, takımyıldızlar haritası, Hubble Uzay Teleskopu bölümlerinden oluşan harika bir sergiyle uzay seyahatini gerçekleştirecek. Ziyaretçiler ayrıca planetaryumda uzayla ilgili eğlenceli ve şaşırtıcı yansımalardan oluşan filmleri seyredebilecek.

DİNOZORLAR DÜNYASININ KAPILARI ARALANIYOR

Bilim şenliğinin geçmişe aralanan kapısı ise ziyaretçilerini dinozorların gizemli dünyasına taşıyacak. Dinozorlar Dünyası adını alan etkinlikte ziyaretçiler, özel olarak tasarlanan bölümde çağlar öncesi bir yaşamın izlerini sürecek. Dinozor maketi ve heykelleri, dinozor yumurtaları, yaşam alanları gibi birçok konuda bilgi sahibi olabilecek olan ziyaretçiler katılacakları dino kazısı ile de fosiller ve fosil bilimciler hakkında bilgi sahibi olacaklar.

ROBOTLAR ARAMIZDA

Gerçekleştirdiği Uluslararası Robot Zirvesinde, gençlerle robot dünyasını buluşturan ÜROTAM, bilim şenliğinde de bilime meraklı Üsküdarlı çocukları robotlarla tanıştıracak. Şenliğin etkinliklerinden bir bölümü oluşturacak olan robot standında ziyaretçiler, Humanoid robotlar ile futbol turnuvası, çizgi izleyen robotlarla Boğaz Köprüsü turu ve Mindstroms adlı robotlarla robotik eğitim programına katılabilecek.

 

Comments are closed.